30 Ağustos Zafer Bayramının Tarihi


30 Ağustos Zafer Bayramının Tarihçesi, 30 Ağustos Zafer Bayramının Tarihi nedir, 30 Ağustos Zafer Bayramının Tarihi kaçtır, 30 Ağustos Zafer Bayramının Tarihi önemi, 30 Ağustos Zafer Bayramının tam Tarihi, 30 Ağustos Zafer Bayramı Nedir, Zafer Bayram hakkında bilgi ve kaynaklar

Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti[1] ulusal bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

Zafer Bayramı, ilk olarak 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve birçok vatandaş, Ankara’da Anıtkabir’i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk’e, www.guncelhbr.com silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Yanısıra dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye’de resmî tatildir.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 7.2/10 (17 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: -2 (from 6 votes)
30 Ağustos Zafer Bayramının Tarihi, 7.2 out of 10 based on 17 ratings Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Ülker Çikolata Bayram Fırsatı Çekiliş Sonuçları
Ülker bayram kampanyası, ülker bayram kampanyası çekiliş sonucu, ülker bayram kampanyası çekilişi,...
9 Eylül İl İl Ramazan Bayramı Namazı Saatleri 2010
İl il bayram namazı saatleri, İl İl 9 Eylül 2010 Ramazan Bayramı Namazı Saatleri, 9 Eylül 2010...
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının Tarihi
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının Tarihi önemi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının Tarihi nedir, 29 Ekim...
İnkilap Tarihi Online Test Çöz, Tarih Online Test Çöz
Tarih online test çöz, inkilap tarihi online test çöz, 9. Sınıf Tarih Online Test, TC. İnkılap...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Gönderim