Atatürkün Çocuklarla İlgili Yazıları Sözleri


Atatürk’ün çocuk sevgisi ile ilgili bir anısı, Atatürkün çocuk Sevgisi Ile Ilgili Sözleri, Atatürk’ün Çocuklara 23 Nisan Vasiyeti, Atatürk’ün Çocuklarla İlgili Anılarından Bir Örnek, Atatürkün Kadınlar Ve Cocuklarla Ilgili Sözleri, Atatürk’ün çocuklarla ilgili sözleri hakkındaki bilgiler.

Ulu Önder Mustafa Kemal Çocuklar Hakkında Söylediği Anlamlı Faydalı Sözleri İle İlgili Bilgiler.
İşte sizler için atatürkün çocuklar üzerine söylediği sözleri.

Sırasıyla mustafa kemalın çocuklar için dedikleri:

bugünkü evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi basit değildi. Bugünün anaları için gerekli vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek evlatlarım bugünkü hayat için timi bir uzay yerine koymak pek çok yüksek vasıflar taşımalarına bağlıdır. Onun için kadınlarımız, hatta erkeklerimiz de çok aydın, daha çok feyizli daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar; eğer hakikaten milletin anası olmak istiyorlarsa.
Mustafa Kemal,

Sizler yeni yem nesil Türkiye’nin genç evlatları yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize dinlenmeden yorulmadan yürüyecekler.
Mustafa Kemal,

Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel , her şeyden evvel Türkiye’nin istiklaline ,temeli benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.
Mustafa Kemal,

Çocuklarımıza ve gençlerimize vereceğimiz tahsilin hududu ne olursa olsun, onlara esaslı olarak şunları öğreteceğiz.:
1)Milletine,
2)Türkiye Devletine,
3)Türkiye Büyük Millet Meclisine;
düşman olanlarla mücadele lüzumu fertlerin bu mücadele gerekleri ve vasıflarıyla dayanmaya milletler için yasama hakları yoktur. Mücadele; mücadele lazımdır.
1922 Mustafa Kemal,

İlk ve usta öğretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilimi ve tekniği verir, fakat o kadar pratik bir tarzda versin ki çocuk okuldan çıktığı zaman aç kalmaya mahkum olmadığına emin olsun.
1931 Mustafa Kemal,

Yeni nesil en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.
Mustafa Kemal,

Kadının en büyük vazifesi evlattır. İlk terbiye verilen yerin ana kucağı olduğu düşünülürse bu vazifenin ehemmiyeti layıkıyla anlaşılır. Milletimizin kuvvetli bir millet olmaya karar vermiştir.. Bugünün gereklerinden biride, kadınlarımızın her hususta yükselmesini. temindir. Bu sebeple kadınlarımızda ilim ve teknik bilgi sahibi olacaklar ve erkeklerin seçtikleri Bütün tahsil derecelerinden seçeceklerdir. Sonra kadınlar sosyal hayatta erkeklerle beraber yürüyecek ve birbirinin yardımcısı ve koruyucusu olacaktır.
Mustafa Kemal,

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 3.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Atatürkün Çocuklarla İlgili Yazıları Sözleri, 3.0 out of 10 based on 1 rating Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Atatürk’ün Vatan Sevgisini Anlatan Özlü Sözler
Atatürkün vatan sevgisini anlatan özlü sözü, atatürkün vatan sevgisini anlatan özdeyişleri,...
Sagopa Kajmer İyi Bilirim Dinle 2010
Sagopa Kajmer İyi Bilirim Şarkı Sözü, Sagopa Kajmer İyi Bilirim Video klip İzle, Sagopa Kajmer...
İsrail İle İlgili Yazılar Sözler
İsrail ile ilgili sözler, şiirler, İsrail İle İlgili Yazılar Hakkındaki Bilgiler. Dayatılan...
Sanayi ile ilgili Meslekler Nelerdir
Sanayi ile ilgili meslekler, sanayi ile ilgili meslek, sanayi ilgili meslekler, Tarım ve Sanayi İle...

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Gönderim