Çemberimde Gül Oya Türküsünün Hikayesi

Çemberimde gül oya hikayesi, çemberimde gül oya türküsünün hikayesi, çemberimde gül oya türküsünün hikayesi vikipedi, çemberimde gül oya türküsünün tarihçesi, çemberimde gül oya türküsünün öyküsü, çemberimde gül oya türküsünün öyküsü vikipedi, çemberimde gül oya vikipedi, türkü hikayeleri,çemberimde gül oya türküsünün öyküsü,çemberimde gül oya şarkı sözü,çemberimde gül oya şarkıları hakkındaki bilgiler.

Zarife ile Ümit’in hikayesi, izleyenlerinin unutamayacağı bir drama şöleni gibiydi. Kaçımız hüznü,acıyı,üzüntüyü sever ki! Sevdik onları izlerken. Öyle tatlı üzdüler ki bizi, yaşamlarımıza yer eden üzüntülerimizi gözden geçirir olduk. Gözden geçirdik ki; o üzüntüler gerçekten bizi bu denli yıpratmaya, bu gün dahi hatırlanmaya ve saya,saya bitiremediğimiz sayılı günlerimizi sonbahar melankolisi havasında geçirmeye değerler miydi! Sonra dudak büktük onlara, burun kıvırdık…çünkü; bizi bizden başka kimse üzemezdi.

Zarife ve Ümit herkesin kendine pay çıkarabileceği bir sevda yaşıyorlardı. Sevda, aşk değil evet sevda…Aşk ile yatıp kalkan bir tarif olmuşken sevgi yüreklerimizde, kelime dağarcığımızı yokladık biz yeni nesiller! Atladığımız bir şey vardı; her ne kadar asırlardır dile yapışıp kalan bir kelime gibi gelse de, aşk yeni bir şeydi ve kaba kalıyordu Zarife ve Ümit gibi yaşanmışlıkları olanlara.

İzlemeyenler elbette ki vardı bu incelikler şölenini. Bence kaçıranlar demek daha hoş. ‘Çemberimde Gül Oya’ ağır aksak bir türkü aslında. Hatta kitlelere dans ettirecek neşede yorumlayanlar da var. Zarife ve Ümit’in sevdasına öyle işlemişti ki dizeler, hüzünlü bir yorumla çıktı bu kez karşımıza yılların türküsü. Her satırı tek,tek ve defalarca dinledik belki de ilk kez kulaklarımız yerine kalplerimizle.

….elinde oyasıyla, simsiyah saçlarıyla ve o her an ağlayacakmış gibi bakan yemyeşil gözleriyle divanda otururken Zarife, ailesi ve sevdası arasında gidip, gidip gelmelerini işler durur boyuna. İçindekileri sonsuzluğa taşıdığı günden sonra hiç konuşmaz. Nefes almaz, yemez, içmez…tek yolu vardır anlatmanın; o ne söyledi ne yaptıysa anlamazlardı ya, belki böyle anlayabilirlerdi. Solgunluğuna direnerek çizdi hayattan anladıklarını oyasına. Yaşamın hayal kırıklıklarını çizdi. Bu; hüzünlü hikayesiydi Zarife’nin. Bizim aşk dediğimiz, onların sevda diye yaşadıkları bir dünyadan sorguladık kendi hikayelerimizi.

Teknik olarak biten bir hikayenin yaşayan örnekleri bir sonuca varmadılar mı? Her birimizin kendine göre bir sonucu oldu. Benim ki; Ataol Behramoğlu’nun dizeleriyle somutlaştı.

‘Ve kederi de yaşamalısın, namusluca, bütün benliğinle
Çünkü acılar da, sevinçler gibi olgunlaştırır insanı
Kanın karışmalı hayatın büyük dolaşımına
Dolaşmalı damarlarında hayatın sonsuz taze kanı

Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:
Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe, bütün evrene karışırcasına
Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır
Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana’
( sevdayı unutmayanlara….)

Türkünün Sözleri

Çemberimde Gül Oya,
Gülmedim Doya Doya.
Dertlere Karıyorum,
Günleri Saya Saya.
Al Beni Kıyamam Seni.

Pembe Gül İdim Soldum,
Ak Güle İbret Oldum.
Karşı Karşı Dururken,
Yüzüne Hasret Kaldım.
Al Beni Kıyamam Seni.

Avlu Dibi Beklerim,
Vay Benim Emeklerim.
Dümbeleği Çala Çala,
Yoruldu Bileklerim.
Al Beni Kıyamam Seni.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 7.0/10 (32 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: -2 (from 10 votes)
Çemberimde Gül Oya Türküsünün Hikayesi, 7.0 out of 10 based on 32 ratings Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

İki Arkadaşın Hikayesi Dinle
İki Arkadaşın Hikayesi Sözleri, İki Arkadaşın Hikayesi Yazılı, iki arkadaş hikayesi video,2...
İclal Aydın Hayat Ağacı Programı Aldatma Hikayesi İzle Kanal D
Hayat ağacı aldatma hikayesi izle, hayat ağacı aldatma hikayesi seyret,hayat ağacı aldatma hikayesi...
Beren Saat Kıvanç Tatlıtuğ Oyuncak Hikayesi Seslendirmesi Kamera Arkası İzle
Barbie ve ken kıvanç tatlıtuğ ken oldu, beren saat barbie oldu, Beren Saat Kıvanç Tatlıtuğ,...
Yemen Türküsü Hikayesi
Yemen türküsü sözleri, Yemen Türküsü ve Hikayesi, Yemen türküsünün hikayesi, Yemen Türküsü...

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorumlar (1)

 

 1. tolga diyor ki:

  ÇOK GÜZEL

  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: -3 (from 5 votes)

Yorum Gönderim