Cumhuriyet Nedir Getirdiği Yenilikler


Cumhuriyet Nedir Getirdiği Yenilikler nelerdir, cumhuriyet nedir cumhuriyetin getirdiği yenilikler nelerdir, Cumhuriyet Nedir Kısaca, Vikipedi, Özeti, Nasıl kurulmuştur, Özellikleri Nelerdir, Cumhuriyet hakkında bilgi ve kaynaklar

Yeryüzünde bulunan çeşitli devletlerin idare biçimleri, türlü şekiller gösterir. Bir kısım ülkelerde bütün idare, tek bir İnsanın elinde toplanmıştır. (mutlakiyet idaresi). Bir kısım ülkelerde de idare, bir kişinin elinde değil küçük bir topluluğun elinde toplanır, (oligarşi). Bir kısım ülkelerde de idare, bir kişinin ya da bir topluluğun elinde değil, o ülkenin sınırları içinde bulunan bütün vatandaşların elidedir. Halkın, halk tarafından, halk için idaresi diye özetlenen bu idare şekli de demokrasi dir. Demokrasi ile idare edilen devletlerde, iki şekil görülür.Meşrutiyet ve Cumhuriyet. Meşrutî demokrasilerde, milletin oyu ile meydana gelmiş bir Millet Meclisi ve bu Meclisin kontrolü altında bulunan bir hükümet ve idare mekanizması olmasına karşılık, devlet başkanlığı, kral tarafından temsil edilmektedir. Kralın yetkileri ve vazifeleri, kısıntılar içindedir ve devleti yönetme yetkisi, Meclis`le bu Meclisin kontrolü altında bulunan Bakanlar Kurulunda toplanmıştır.

Demokrasi ile yönetilen ülkelerdeki öbür şekil de Cumhuriyet tir. Cumhuriyet idaresinde, kesin olarak, bir halk idaresi görülür. Bu idare şeklinde halk, kanun yapmak kudretini doğrudan doğruya kullanabileceği (vasıtasız hükümet) gibi, bu kudreti, bizzat seçtiği bir heyete de verebilir (temsilî hükümet). Her iki şekilde de devletin temsilcisi, belli bir süre için seçilmiş bulunan Cumhurbaşkanı dır. Cumhuriyetlerde yürütme (icra kuvveti) erki, halk tarafından seçilmiş olan başkan ya da diktatör gibi bir şefe bırakılmış ya da bir heyete verilmiş olabilir.Kuvvetlerin teşkilâtına ve vatandaşların sahip oldukları haklara göre sayısız çeşitlilik gösteren cumhuriyet idaresi, ilkçağlardan beri vardır. Roma`da www.guncelhbr.com olduğu gibi ilk çağlardaki cumhuriyetlerde, halkın çoğunluğunu meydana getiren esirler kitlesine rağmen, hür siyasî entrikalar sonucu, sürgüne gönderilmiş, onüç yıl sürgünde kaldıktan sonra memleketine dönmüş, ömrünün geri kalan kısmını eserleri ile uğraşmakla geçirmiştir.

Çinlilerin en eski filozoflarından biri olan Confucius, denebilir ki, dinlerin kurucuları olan peygamberler kadar, geniş halk kitlelerinin duygu ve hareketlerine etki yapmış nadir filozoflardandır. Aradan 2500 yıl geçmesine rağmen, fikirleri, geniş Çin halk kitleleri tarafından halâ guncelhbr.com benimsenmektedir. Devleti idare edenlerin, halkın ahlâkını düzeltmek zorunda olduklarına ve bu sebeple kendilerinin örnek kişiler olmaları gerekçesine inanan Conficus denebilir ki, Çin milletlerinin teşekkülünde ve kuvvetlenmesinde büyük etkisi olmuş bir filozof ve ahlakçıdır.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: +1 (from 1 vote)
Cumhuriyet Nedir Getirdiği Yenilikler, 10.0 out of 10 based on 1 rating Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının Tarihi
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının Tarihi önemi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının Tarihi nedir, 29 Ekim...
Bu Sene Cumhuriyet’in Kaçıncı Yılı
Cumhuriyetin kaçıncı yılı?, cumhuriyet yılı, cumhuriyetin kaçıncı yılındayız, bu sene...
Atatürkün Yaptığı Yenilikler Nelerdir
Atatürk'ün Yaptığı Yenilikler - Atatürkün Yaptığı Yenilikleri Nelerdir, Atatürk'ün sosyal...
Cumhuriyet Bayramı’nı Anlatan Slaytlar ve Sunular
29 ekim cumhuriyet bayramı slayt, 29 Ekim ppt,Cumhuriyet Bayramı slayt izle, Cumhuriyet Bayramı...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Gönderim