e-Öğrenme Portalı Kullanımı


Açıköğretim e-Öğrenme Portalı, e-Öğrenme Nedir, Uzaktan Eğitim, Açık öğretim e-Öğrenme Portalı Nedir, e-Öğrenme ve Uzaktan Eğitim hakkındaki bilgiler.

Açıköğretim Öğrenme Portalı

Açıköğretim e-Öğrenme Portalı Anadolu Üniversitesi’nin uzaktan eğitim yöntemiyle öğretim gören İşletme, İktisat ve Açıköğretim Fakültesi öğrencileri için kendi kendilerine ders çalışma süreçlerini desteklemek amacıyla hazırlanmıştır. Portalda, her ders için farklı öğrenme ortamları tasarlanmıştır. Böylece farklı öğrenme stillerine sahip öğrencilerin kendilerine en uygun öğrenme ortamından yararlanmaları sağlanmıştır.

Açıköğretim Fakültesi’nde internete dayalı e-Öğrenme hizmetleri 1999 yılında Deneme sınavları ile başlamıştır. 2002 yılında e-Alıştırma, 2003 yılında e-Kitap ve 2004 yılında e-Televizyon hizmetleri tasarlanarak yayına girmiştir. Her birisi ayrı siteye sahip bu hizmetler Haziran 2005’de birleştirilerek Açıköğretim e-Öğrenme Portalı adı altında yayınlanmaya başlamıştır. Böylece öğrenciler tek oturumda bir derse ait bütün e-Öğrenme hizmetlerine erişebilir duruma gelmişlerdir.

Uzaktan eğitim yapan öğrencilere yönelik yeni hizmetlerin geliştirilmesine devam edilmiş ve e-Öğrenme Portalına e-Danışmanlık, e-SesliKitap, e-Destek, e-Ders hizmetleri eklenmiştir. 2007 yılında açıköğretim sınav soruları ve cevap anahtarları e-Öğrenme Portalında yayınlanmaya başlamıştır.

Açıköğretim e-Öğrenme portalında sunulan öğrenme ortamlarına teknolojideki gelişmelere bağlı olarak yenileri eklenmektedir. Öte yandan yayınlanan bilgi miktarıyla birlikte yayın hızı da artırılmaktadır. Portalda sunulan öğrenme ortamları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için ana sayfadaki “Öğrenme Ortamları” bölümünü inceleyebilirsiniz.

Açıköğretim e-Öğrenme Portalı’ndan Anadolu Üniversitesinin örgün ve uzaktan eğitim gören bütün öğrencileri yararlanabilmektedir.

Kimler Yararlanabilir?

Öğrenciler

 • Uzaktan Eğitim Gören Öğrenciler

  Açıköğretim sistemiyle öğrenim gören Açıköğretim Fakültesi, İşletme Fakültesi ve İktisat Fakültesi öğrencileri T.C. Kimlik Numarası ile e-Öğrenme Portalında oturum açabilirler. Yeni kayıt yaptıran öğrenciler portaldan Ocak ayından itibaren yararlanmaya başlayabilirler.

 • Batı Avrupa Programları öğrencileri

  Açıköğretim sistemiyle öğrenim gören Batı Avrupa Programı öğrencileri Öğrenci Numarası ile e-Öğrenme Portalına oturum açabilirler. Batı Avrupa programlarındaki derslerin kitapları Türkiye’deki aynı isimli programların derslerinden farklı olabilmektedir. Bu nedenle Batı Avrupa Programlarında kayıtlı öğrenciler “Fakülte” seçeneğinde kendileri için düzenlenmiş olan “Batı Avrupa Programları” bölümden giriş yapmalıdırlar.

 • Örgün program öğrencileri

  Anadolu Üniversitesi örgün program öğrencileri bilgilerini pekiştirmek veya değerlendirmek amacıyla Açıköğretim e-Öğrenme Portalı’ndan yararlanabilirler. Örgün öğrencilerin oturum açmak için öğrenci numaralarını girmeleri yeterlidir. Örgün programların tümünde zorunlu olan dersler Fakülte seçeneğinde Örgün Programlar bölümünde yayınlanmaktadır.

 • Yabancı uyruklu örgün program öğrencileri

  Yabancı uyruklu örgün program öğrencileri Açıköğretim e-Öğrenme portalından yararlanabilirler. Bu öğrencilerimiz “9…” ile başlayan Öğrenci Numarası ile oturum açabilirler.

 • Mezun öğrenciler

  Anadolu Üniversitesi yaşam boyu eğitim ilkesine bağlı kalarak, öğrenciyken e-Öğrenme portalından yararlanabilen bireylerin mezun olduktan sonra da aynı koşullarda portaldan yararlanabilmelerine olanak sağlamaktadır. Böylece mezun bireyler ilgilendikleri alanda meydana gelen değişiklikleri, son geliştirilen öğrenme ortamlarını kullanarak izleyebilmekte ve bilgilerini güncel tutabilmektedirler.

Akademik Danışmanlar

e-Öğrenme Portalında e-Danışmanlık hizmeti veren öğretim elemanlarının kullanıcı adı ve parola bilgileri kendilerine e-Posta aracılığıyla iletilir.

Moderatörler

e-Öğrenme Portalında moderatörlük hizmeti veren öğretim elemanlarının kullanıcı adı ve parola bilgileri kendilerine e-Posta aracılığıyla iletilir.

Anadolu Üniversitesi Öğretim Elemanları

e-Öğrenme Portalından yararlanmak isteyen Anadolu Üniversitesi öğretim elemanları Açıköğretim Fakültesi Bilgisayar Destekli Eğitim Birimi’ne başvurarak hesap açtırabilirler.

Diğer Üniversitelerde Görevli Akademik Danışmanlar

Yüz yüze danışmanlık hizmeti veren akademik danışmanlar Açıköğretim Fakültesi Bilgisayar Destekli Eğitim Birimi’ne başvurarak hesap açtırabilirler.

Konuk kullanıcılar

Konuk kullanıcılar “konuk” hesabıyla oturum açarak örnek dersler inceleyebilirler. Ancak bu durumda, çoğu hizmetten sınırlı olarak yararlanabilirler.

Ders Çalışma Süreci Nasıl Olmalıdır?

Öğrenciler bir öğretim haftasında önce ders kitabından ilgili üniteyi not alarak okumalı, ardından e-Televizyon hizmetinden yararlanarak ünitenin televizyon programını izlemelidir. Bu ön hazırlıklardan sonra o üniteye ait e-Ders ya da e- Alıştırma dersini izleyerek çok sayıda çözümlü alıştırma sorusunu incelemeli ve bilgilerini pekiştirmelidir. Üniteye ait anlamadığı konular varsa e-Danışmanlık hizmeti yardımıyla akademik danışmanına soru sorabilir. Öğrenciler sınav tarihi yaklaştığında e-Sınav uygulamasına girerek deneme sınavları gerçekleştirmeli ve yetersiz olduğu ünitelere geri dönerek tekrar çalışmalıdır.

Geçmiş yıllarda yapılan sınavların sorularını incelemek öğrenenlere soru tekniklerini öğrenmek ve öğrendiği bilgileri pekiştirmek aşamasında yardımcı olacaktır. Öğrenenler tüm bu hizmetlerden yararlanırken karşılaştıkları sorunları e-Destek sistemine sorabilir, teknik konularda destek alabilir. e-Destek hizmeti her bir e-Öğrenme bileşeni için ayrı ayrı sunulmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için ilgili bileşenin sayfasında yer alan e-Destek bağlantısı kullanılmalıdır.

Açıköğretim e-Öğrenme Portalı Kullanım Bilgileri

Açıköğretim e-Öğrenme Portalı kullanıcı sayısı ve eğitim içeriği açısından Türkiye’nin en büyük e-Öğrenme sitesidir. 2005-2008 yılları arasında e-Öğrenme Portalından yararlanan öğrenci sayısı ve yararlanma sayıları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Dönem Sisteme Giriş
Farklı Öğrenci Sayısı Yararlanma Sayısı
2005 (Haziran – Aralık) 191.828 2.610.419
2006 342.360 7.767.649
2007 550.697 11.692.783
2008 (Ocak – Nisan) 456.405 9.177.815

Ek Bilgiler

Anadolu Üniversitesi Uzaktan Eğitim sisteminde internet ortamında Açıköğretim e-Öğrenme Portalı dışında da verilen hizmetler bulunmaktadır. Öğrencilerimiz kendilerine sunulan diğer hizmetler hakkında bilgi almak amacıyla sitenin Ek Bilgiler sayfasını incelemelidirler.

Öğrenme Ortamları

Açıköğretim e-Öğrenme Portalında sunulan öğrenme ortamları hakkında detaylı bilgi almak için ana sayfada yer alan Öğrenme Ortamları bölümünü inceleyebilirsiniz.

AÖF Sınav Soruları ve Cevap Anahtarları

Açıköğretim e-Öğrenme Portalında oturum açan öğrenenler; fakülte seçimi listesinden Sınav Soruları bağlantısını seçtikten sonra, sorularını görüntülemek istediği öğretim yılını ve sınav türünü seçtiklerinde o öğretim yılında yapılan sınav sorularına ve cevap anahtarlarına ulaşabilirler.

Sınav soruları sınavın yapıldığı günün sonunda e-Öğrenme Portalında yayınlanarak uzaktan öğrenenlere sunulmaktadır.

Kılavuzlar

Diğer Uzaktan Eğitim Hizmetleri

 • Açıköğretim e-Öğrenme Portalı’nda bulunan e-öğrenme içeriğinin bir bölümü toplumun geneline açık ders olarak sunulmaktadır. Bu amaçla Yunusemre Portalını inceleyiniz.
 • Diplomaya yönelik olmayan kişisel gelişim eğitimleri için e-Sertifika Programlarına başvurabilirsiniz.

Kaynak: eogrenme.anadolu.edu.tr

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Lacoste Çanta Modelleri 2012
2012 çanta modası, 2012 modası, lacoste 2011, lacoste 2012, lacoste çanta koleksiyonu, lacoste çanta...
Seksenler 9. Bölüm Fragmanı 20 Mart İzle
Star tv Seksenler Dizisi 20 Mart Çarşamba Günü Yeni 9. Bölüm Fragmanını Online İzleyin Startv...
ÖSYM Görevli İşlemleri Sistemi http://gis.osym.gov.tr
Ösym‘nin sınav görevlileri de dahil olmak üzere tüm görevlileri için Görevli İşemleri Sistemi...
2010 AÖF Vize Sonuçları
2010 Aof Ara Sınavi, 2010 Aof Vize Sonuçları, Ne Zaman Açıklanır, Ne Zaman Açıklanacak, aof...

Etiketler: , , , ,

Yorum Gönderim