Küresel Isınma İle İlgili Makaleler

Felaket Habercisi Küresel Isınma İle İlgili Sloganlar Ve Makaleler Nelerdir ?

İnsanlığı Etkileyecek en büyük doğal afetlerden biri olan küresel ısınmayla ilgili hazırlanmış bir kaç özel ansiklopedik slogan va makale yazıları.

Tükettik, Tükendik ve Mahvolduk !

Ağaçları kestik önce, güzel evler istedik kocaman odaları olan, beynimiz betonlaştı sonra… Betonlaşınca her yer… Başka yerler aradık kirletecek… Denizleri gördük mavi olan… Rengini beğenmedik sarı kattık biraz içine, sonra da biraz kahverengi… Resim yapmayı bilmeden devam ettik boyamaya içimiz gibi daha kara renklerle… Bir baktık ki ölmeye başladı balıklar, balinalar, yunuslar, deniz kabukluları, hayat veren belki adını hiç duymadığımız, duysak da önemsemediğimiz küçük deniz canlıları; fitoplanktonlar, zooplanktonlar…-lar da -lar…türünü tükettik her şeyin, olsun biz yaşıyorduk ya!

Bitince mavi ve yeşil boyalarımız… Soğuyan kalplerimize inat küresel olarak ısındık…

Erittik buzulları… Öldürdük kutup ayılarını, tükettik birçok balina türünü, tehlikeye soktuk penguenlerin yaşamını…

Durmadık, yılmadık, yorulmadık…

Sanayi gelişsin dedik, verdik siyahı atmosfere; soluduk, akıttık pisliğini maviye; içtik… Kanser olduk; çoğaldık bilinçsizce… Yayıldık, girdik dünyanın her organına, hasta ettik… Kokuştuk, örtmeye çalıştık parfümle pisliğimizi, ozonu deldik….

Bitti mi ? Hayır…

Hasta ettik… Hastalık bulduk. Yaydık… Sonra aşısını yaptık… Atom bombasını keşfedip insanları katlettik… Genleriyle oynadık her şeyin, ilaç verdik, hormon verdik, istediğimiz gibi olsun istedik; artık mısırdan korkar olduk, salatalığın kokusunu unuttuk, karpuzun tadını alamadık, et yiyemedik. Çok dayansın dedik, katkı maddesi ekledik, raf ömrünü uzattık, ömrümüzü kısalttık. Çok ürün versin dedik, bitkileri kısırlaştırdık, kendimizi kısırlaştırdık, beynimizi kısırlaştırdık.Her an ulaşabilelim dedik; radyasyon yaydık.

Tükettik… Tükendik… Mahvettik… Yıktık ama tekrar yapamadık… Çünkü insandık… Olsun, biz yaşıyorduk ya!

En kötüsü de bütün bunların adına teknoloji dedik, bilim dedik… Bildik…

Bildiğimizi sandık.

Kötüye kullandık.

Kyoto Protokolü-Atık Yağlar-Çevre Kirliliği Sorunları-Küresel Isınma

hava kirliliğiAtık bitkisel yağların bu derce zararlı olabileceğini kırk yıl düşünsem tahmin etmezdim doğrusu. Baksanıza 1 litre bitkisel atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletebiliyormuş. Aman Yarabbi! Yahu bunu şimdiye kadar niye söylemediniz peki?

Zaman öyle bir zaman ki, belgesel manyağı falan olmanıza gerek yok. Artık reklam kuşaklarında bile tanıtıcı, bilgilendirici kısa filmler aslında noral hayatımızda normal olarak algıladığımız bir çok uygulamanın doğayı ne kadar tahrip ettiğinden bahsediyor. Bekleme (Stand By) konumunda bıraktığımız, Televizyon, bilgisayar, müzik setinin ne kadar da fazla elektrik harcadığı anlatılıyor.

küresel ısınmaBarajlardaki su seviyesinden, kutuplardaki buzulların bu sene ne kadar hızlı ve çok (kütlesel olarak) azaldığını izliyoruz. Öyle ki kaşiflerin üzernden yürüyerek geçtiği buzla kaplı geçitte bile buzlar erimiş, Kanada hükümeti rotaları kısaltan yeni birkaç yol belirlemiş. Rusya Antartikada denizaltı ile deniz tabanına bayrak dikmiş. Danimarka, Antartikanın Grönland sebebi ile kendisinin olduğunu iddia etmiş. Petrol şirketleri Antartikada sondaj çalışması yapmanın yollarını arar olmuşlar. Güney Amerika kıyılarında yaşayan genç neslin %90’ı, Afrika kumlarının okyanus ötesi yolculuğu sebebi ile astım hastası olmuş. Dünya denizlerindeki su seviyesi artmaya başlamış. Buzullar da sıcaklık artışı 1 °C’yi bulmuş. Dünya atmosferine salınan Karbon öylesine artmış ki, atmosfer ve okyanuslar hepsini absorbe edemezler olmuşlar. Bu sebeple de dünyanın ısısının artışı gittikçe hızlanmaktaymış. Buna bir de Ozon tabakasındaki deliğin sebep olduğu ısınmayı da ekleyince ciddi ciddi endişe etmemiz gerekirmiş. Çin ve Hindistandaki uyuyan dev artık uyandı. Nüfus gittikçe mobilize olmaya başladı. Bir çok türün nesli tehlike altında. Dünyadaki hayattan tamamen ayrılan nesiller de gün geçtikçe artma yolunda…

uygunsuz gerçekBu cümlelerin, emarelerin sonu yok. Nereye gidiyoruz, sonumuz ne olacak? Hadi diyelim biz bir şekilde yaşayacağız. Ya bizden sonrak 3-4 nesil? Onlar ne olacak? Peh, kalkıp bir de biliminsanlarını abartmakla suçluyorlar.

Bosna Hersek’ten bir misafirim gelmişti 2 yıl önce. Çantasındaki pet şişeyi atmak için mutfağa gidip kıs bir süre sonra yine elinde şişe ile geri döndü oturma odasına. Şişeyi atacak çöp kutusu yokmuş mutfakta. Plastik, metal, kağıt ayrımı yapmaksızın çöpü attığımızı görünce çok şaşırmış. Çünkü bir çok Türki devlette olduğu gibi bize belli bir hayranlık ve saygı besliyorlar. Bu durumu bize hiç yakıştıramamış, sonradan söylediğine göre.

Peki bizler neler yapabiliriz değil mi? En azından petrol şirketleri, gamsız devlet yönetimleri, cukkası uğruna doğadaki katliama çanak tutanlardan olmamak için, ya da onlar gibi olmamak için…

Öncelikle kendi çöplerimizden başlamak gerekiyor. Kağıt, plastik, metal ayırarak atmalıyız çöpe. Hatta bazı belediyeler bu konuda duyarlı ama genelde bilgimiz yok. En azından belediyeyi arayıp bu tarz bir çalışma içinde olup olmadıklarını öğrenebiliriz. Atık yağlar da aynı şekilde toplanıyor. Toplanarak, Biyodizel yakıt üretimi yapılan atık organik yağları da 1 litre olduğu takdirde kapınıza kadar gelip topluyorlar.

atık yağÖrneğin bunun en yakın örneğini Şişli belediyesi uygulamaya başladı.

“Ambalaj çöp değildir. Ambalaj atıklarımızı ayrı kutulara atalım. Ekonomimize güç katalım” sloganı ile en azından ambalaj atıklarının ayrı toplanmasına başladı. Ayrıca Ezici Biodizel firması ile anlaşarak evlere kadar gelip bitkisel atık yağları topluyorlar. www.ezici.com.tr adresinden bölgenizle ilgili çalışmalrının olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Son olarak da ülkemiz adına sevindirici bir haber yayımlandı geçenlerde. Artık ülkemizin de Kyoto Protokolü altında imzası olacak. 2005 yılında 55 ülkenin taraf olmasıyla yürürlüğe giren Kyoto Protokolü’ne 177 ülke ve AB’nin taraf. Protokol’ün ilk yükümlülük dönemi ise 2012 yılında sona erecek.

Sonuç olarak önce kendimizden başlayacağımız çevresel düzenlemeler, zaman içerisinde yaygınlaşacak ve herkes tarafındanuygulanır hale gelecektir. Eğitim ve Kültür eksikliğinin kısmen yaşandığı ülkemizde, toplumun kendi kendini eğitmesi ve bunun için zemin hazırlanması en yapıcı çözümlerden biri olacaktır.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 7.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: +1 (from 1 vote)
Küresel Isınma İle İlgili Makaleler, 7.5 out of 10 based on 2 ratings Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Çevre Sloganları Slaytı
Sloganlarla Çevre Slaytı İndir, Çevre Sloganı İndir, Çevre Sloganları İngilizce, Sloganlar...
Adwords Your Goldmine
Adwords Your Goldmine,Adwords nedir,Adwords Nasıl çalışır,Adwords Kelime Aracı, Adwords Kuponu...
Çakıl Taşları Dizi Müziği Mor Yazma Dinle
Çakıl Taşları bu sene yayınlandı.Sayın seyirciler bu diziye de bir müzik gerekiyordu ve yönetmen...
Dundee Michigan tornado aftermath June 6 2010
Tornado destroys the area of Dundee,tornado, storm, weather, dundee, michigan, Beecher Tornado Damage...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar (1)

 

 1. burcu diyor ki:

  çok beğendim valla

  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: -1 (from 1 vote)

Yorum Gönderim