Mandalina Reçeli Tarifi Oktay Usta


Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır, Mandalina Reçeli Oktay Usta, Mandalina Reçeli Nasıl Hazırlanır, Mandalina Reçeli Yapımı, Mandalina Reçeli Tarifleri, Mandalina Reçeli Resimli, Hazırlanışı ve Online Yapılışı Hakkındaki Bilgiler.

Malzemeleri
* 1 kg mandalina
* 1,5 kg toz şeker
* 750 ml / 3 cup su
* 30 ml /2 tablespoon limon suyu

Hazırlanışı
1. Mandalinaları hiç soymadan ve dilimlemeden kabukları ile birlikte bir tencereye koyun, üzerini 2 parmak kapatacak kadar su ilave edin ve kaynamaya bırakın.
2. Kaynama noktasına gelen mandalinaların suyunu dökün. Ve mandalinaları tekrar tencereye alarak aynı işlemi bir kez daha tekrar edin. Mandalinaları suda iki kez kaynatmamızın sebebi kabuklarındaki acımtırak tadın kaybolması içindir.
3. Mandalinaları soğuk sudan geçirerek bir kesme tahtasının üzerinde yine kabuklarıyla birlikte istediğiniz boyutlarda enlemesine dilimleyin, çekirdekleri varsa temizleyin ve mandalinaları daha sonra kullanılmak üzere bir yere ayırın.
4. Bir tencereye 1,5 kg toz şeker ve 750 ml su koyarak orta derecedeki ateşte karıştırın ve şekerin su içinde erimesini sağlayın. Ve 10 dakika kadar kaynatarak koyu bir şurup kıvamına getirin.
5. Koyu bir kıvama gelen şuruba dilimlediğiniz mandalinaları ekleyin. Mandalinalar da kendi sularını bırkacaklarından şurup önce sulanıp daha sonra kıvama gelecektir. Bunun için belli aralıklarla kontrol etmek şartıyla kendi halinde kaynamaya bırakın. (Mutfak saati hatırlatıcınız olabilir)
6. Reçelin kıvama geldiğini anlamak için: Koyulaşmaya başlamış olan reçelden bir kaşık ucu ile alarak bir tabağa sıra ile birkaç damla damlattığınızda son damla su gibi akmadan toplu bir halde duruyorsa reçel kıvamındadır.
7. Kıvama gelen reçelin içine 2 çokba kaşığı limon suyunu da ekleyerek reçeli bir kez daha kaynatın ve ateşten alın.
8. Üzerindeki köpükleri bir kepçe yardımıyla temizledikten sonra soğumaya bırakın.
9. Soğuyan reçeli cam kavanozlara koyarak oda sıcaklığında saklayın. Reçel biraz kıvamlı olduğundan buzdolabında çok katılaşabiliyor.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 6.2/10 (6 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: +2 (from 2 votes)
Mandalina Reçeli Tarifi Oktay Usta, 6.2 out of 10 based on 6 ratings Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Beşamel Sos Tarifi Nasıl Yapılır
Beşamel sos soslar tarifi, beşamel sos yapımı, beşamel sos nasıl yapılır, Beşamel sos tarifi,...
Oktay Usta ile Yeşil Elma Programı İzle 1 2 3 4 Şubat 2011 STV
Oktay Usta ile Yeşil Elma programını canlı izle 1 2 3 4 Şubat 2010 Samanyolu Tv, Oktay Usta ile...
Oktay Usta ile Yeşil Elma Programı İzle Stv
06.09.2010 Stv Oktay Usta ile Yeşil Elma izle, 06.09.2010 Stv Oktay Usta ile Yeşil Elma programı,...
Kabak Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır
Kabak tatlısı yemek tarifi, kabak tatlısı nasıl yapılır, kabak tatlısı tarifi video, bal kabak...

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Gönderim