Menisküs Yırtıkları Bitkisel Tedavi

Menisküs Yırtık Belirtileri Nelerdir ? Menisküs Yırtığını Nasıl Anlarız Ve Tedavi Yöntemleri.

Bildiğimiz üzere menisküs yırtıkları sadece sporcularda değil herkeste görülebilecek bir ortepedik sorundur ve sizlere bu meniskus problemi hakkında uzman yorumları tavsiyeleri paylaşalım.

Menisküs Yırtıkları Bitkisel çözüm, menisküs nedir ? ihalleri nelerdir ?

diz ekleminde c ve o şekliyle uyluk ve baldır kemikleri arasında yer alan kıkırdak kıvamında eklem içi yapılardır. her diz ekleminde iki tane menisküs bulunur. daha ziyade dizide bulunmaları nedeniyle varlığı önlenen menisküsler vücutta eklemleri korumak, işlevlerine yardımcı olmak gibi görevleri üstlenmişler. eklemin uyum ve sıkılığını artırmak, şok emilmesi, kontrol düzeyin artırılması, eklemin beslenmesine yardımcı olmak gibi ayrıntılı vazifeleri vardır.

menisküs yaralanmasının sebepleri neler olabilir ?

menisküsün çeşitli sebeplerden dolayı zedelenmelerine, yırtılmalarına, ezilmelerine menisküs yaralanmaları ismi verilir.

küçük de olsa zorlanma, düşme, çarpma,
şiddetli bedensel egzersizler,
dizin uyluk altında aşırı iç ve dış dönmesi ya da aşırı gerilme hareketleri gibi faktörler derhal her vakit yırtığın oluşmasında ön koşuldur. bu bir spor müsabakasında olabileceği gibi düz zemindeki basit düşmelerle dahi oluşabilmektedir. günlük yaşamda sporcularda karşılaşıldığını duyduğumuz bu hastalık, derhal herkesin yaşayabileceği bir sorundur.

menisküs yaralanmasının belirtileri nelerdir

belirtiler şiddetli ağrı, yırtık, menisküs parçasının iki eklem yüzeyi arasına sıkışması neticesi klasör yarı bükük konumda kilitlenmesi şeklinde ortaya çıkabilir. bu stil yaralanmaya maruz kalmış kişinin klasörde yavaş gelişen şişlik, hareketlerle artan diz ağrısı, zaman zaman de dizde kilitlenme neticesi hareketsizlik hali oluşur.

erken teşhis önemlidir

yırtık bir menisküsle günlük faaliyetine devam eden kişilerde yırtığın oluşturduğu düzensizlik nedeniyle eklem yeterince fonksiyon yapamaz. bu da erken dönemde kıkırdak hasarına, bu nedenle kireçlenme tabir edilen osteoartrite yol açar. dolayısıyla, basit düşme veya spor faaliyetleri sonrasında meydana gelen ağrı ve şişlik basite alınmadan en yakın doktora başvurulmalıdır.

menisküs yaralanmasının teşhis yöntemleri ?
mr (emar)
tanı maksatlı menisküs yırtığı ameliyatından sonra hastanın işine dönme müddeti 1-2 ayı bulurken, artroskopik yöntemle yapıldığında hasta 1 hafta içerisinde işine dönebilmektedir.
klasik yöntemle yapılan ameliyattan sonra hasta 2 hafta koltuk değneği kullanırken, artroskopik ameliyattan sonra hasta derhal basabilmekte ve hiç koltuk değneği kullanmamaktadır. kesi yeri çok ufak olduğu için yara iyileşmesinde sorun olmaz, ameliyat sonrası iltihaplanma riski çok düşüktür.

Birde Meniskus Ameliyatı Belirtileri Hakkında Çok Faydalı Yararlı Bir Video İzleyelim.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 5.7/10 (12 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: -1 (from 7 votes)
Menisküs Yırtıkları Bitkisel Tedavi, 5.7 out of 10 based on 12 ratings Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Sinüzit Nedir Nasıl Tedavi Edilir
Sinüzit Nedir Belirtileri Nelerdir, çocuklarda sinüzit nasıl tedavi edilir, sinüzit ve tedavi...
Dil Felcine Bitkisel Tedavi Yöntemi
Dil Felci İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Gereken Şifalı Bitkiler 1- Sirke 2- Nezle otu 3-...
Damar Sertliğine Bitkisel Tedavi Yöntemi
Damar Sertliği İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Gereken Şifalı Bitkiler: 1- Kayın yaprağı 2-...
Bel Soğukluğu Nedir ?
Bel Soğukluğu Nedir belirtileri nelerdir, Bel soğukluğu nasıl geçer, bel soğukluğu belirtileri,...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Gönderim