Ökse Otunun Faydaları Ömer Çoşkun


Ökse Otunun Faydaları Nelerdir, Kullanım şekli, Hazırlanışı, Yan Etkileri, Kullanımı, Ökse Otunun Zararları, Ökse Otunun Yararları, Ökse Otunun Yetiştiği Yerler, Ökse Otu Kalorisi, Ökse Otu Hakkındaki Bilgiler
Ökseotu (Viscum album L.), yöresel olarak, çekem, purç, gökçe, gevele, güvelek ve gövelek adlarıyla tanınır. Saçak köklerinin yardımıyla yapraklı ağaçlarda (elma, armut, söğüt, kavak), çam ve köknar gibi yumuşak odunlu ağaçlarda asalak (parazit) olarak yaşayan, hayatımızdan ayrı düşünemeyeceğimiz bu bitkiyi kim tanımaz ki! Kendisini barındıran ağacın yüksek dallarının üstünde yuvarlak bir top biçiminde yetişir. Her zaman yeşil olan yaprakları deriyi andırır ve sarımsı yeşildir. Kışın kelebek kanatlarını andıran yapraklarını dökmez. Meyveler bezelye veya nohut büyüklüğünde, parlak, beyaz renkli ve cama benzer, içi kaygan ve yapışkandır. Bu beyaz yapışkan madde insanlar için zehirlidir.Ama onları iştahla yiyen kuşlara hiçbir zararı dokunmaz. Kuşlar, bitkinin yapışkan tohumunu gagalarına alıp dallara sürterek veya kursaklarında yumuşattıkları meyve çekirdeklerini dalların üstüne dışkılayarak yeni bitkilerin kök salmasını sağlarlar. Bu tohum ne suyun içinde, ne toprakta ne de başka bir ortamda filizlenemediği (kök salamadığı) için, bitki ancak bu şekilde üreyebiliyor. Ökseotu bu şekilde çoğalmayı kuşlara borçlu olduğu halde, bazı yörelerde aynı yapışkan madde kuşlar için tuzak olmaktadır . Bu yapışkan madde çubuklar üzerine sürülmekte ve küçük kuşları yakalamak için “ökse” olarak kullanılmaktadır. Bitki rezin, saponinler, organik asitler, alkaloitler, viscotoxin, acetylcholin, lectine, inosit ve müsilaj taşımaktadır. Çok eski çağlardan beri şifalı özelliği bilinir.
Ökse Otunun Kısaca Faydaları:
1) Nabzı yükseltir.
2) Kalbin atışlarını artırır.
3) Damar kireçlenmesinde faydalıdır.
4) Sara ve Akciğer kanamalarında kullanılır.
5) Spazmları giderir.
6) Hazmı kolaylaştırır.
7) Fazla kullanıldığı takdirde zararlıdır.
8) Bilinci uyuşturur.
9) Adaleleri zayıflatır ve ishal yapar.
Ökse otunun çayı nasıl hazırlanır:
Ökseotu çayı, yalnızca soğuk suda hazırlanır. İnce kıyılmış yarım tatlı kaşığı bitki, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suda gece boyunca bekletilir, sabahleyin hafifçe ısıtılır ve süzülür. çay gün boyuna yayılarak yemeklerden önce ve yemek aralarında yudumlanarak yavaş yavaş içilir. Eğer gün boyunca fazlaca içilmesi gerekiyorsa, hazırlanan çay bir termosta saklanabilir.
Uyarı: Ökseotunun meyveleri insanlar için zehirlidir ve kesinlikle içten (dahilen) kullanılmamalıdır.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 6.6/10 (9 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: -8 (from 12 votes)
Ökse Otunun Faydaları Ömer Çoşkun, 6.6 out of 10 based on 9 ratings Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Çiriş Otunun Faydaları (Sarı Zambak Otu) Yararları
Çiriş Otu (Sarı Zambak) Nedir, Çiriş Otunun Yararları ve Zararları Hakkındaki Bitki Bilgileri Çiriş...
İbrahim Saraçoğlu Kırkkilit Otu
İbrahim Saraçoğlu Kırkkilit Otunun faydaları, kırkkilit otu faydası ve Yararları Hakkındaki...
Çörek Otu Macunu Yapımı (Nasıl Yapılır)
Çörek Otu Macununun faydaları,Çörek Otu Macunu Faydaları, Çörek Otu Macunu Yararları, Çörek...
Çörek Otu Zayıflatır mı
Çörek Otunun Faydaları, Yararları ve Zayıflatırmı Hakkındaki Bilgiler. Bir kez daha altını...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar (2)

 

 1. ayşegül diyor ki:

  ökse otu ile hangi bitkiler kullanılmaz

  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. ilkay dogan diyor ki:

  eşim beyin tümörü ameliyatı geçirdi biz yaklaşık 7 aydır düzenli olarak günde 2 kere ökse otu çayı içiriyoruz. herhangi bir zararı olurmu?

  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: +1 (from 3 votes)

Yorum Gönderim