Panik Atak Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?

panik
Panik Atak Nedir belirtileri nelerdir, Panik Atak Nedir uzmantv, Panik Atak Nedir tedavisi, Panik Atak için yapılması gereknler nelerdir hakkındaki bilgiler.

Panik Atak Hakkında Bilgi

Panik Atak Nedir?
Panik atak ile ilgili olarak ilk bilmeniz gereken panik atak nedir? Bu sorunun cevabını öğrendikten ve panik atağın ne olduğunu anlayabildikten sonra bu durumdan da kurtulabilirsiniz. Panik atak en kısa ve öz tabiri ile ani olarak ortaya çıkan endişe – kaygı nöbetidir. Bu endişe ve kaygı nöbeti kişinin vücudunda bazı fiziksel belirtilerle kendini gösterir, bu yüzden de çoğu zaman kişide yoğun bir korku ve rahatsızlık duygusu yaratır. Bu yoğun korku duygusu içinde kişi, çok kötü birşey olacağını, onun için sonun geldiğini, öleceğini veya kalp krizi geçireceğini düşünür. Bu şekilde yoğun bir korku içinde olan kişi doğal olarak o ortamdan kaçmak, uzaklaşmak ister, yardım alabileceği bir sağlık kuruluşuna gitmek ister. Çoğu zaman gidilen bir hastanede veya acil serviste herhangi bir girişimde bulunmaksızın bu belirtiler geçer ve kişi kendini iyi hisseder.

Panik nöbeti sırasında aşağıdaki belirtiler görülebilir. Bu belirtilerden dört tanesinin görülmesi çoğu zaman yeterli olur. Genel olarak kişiler nöbetler sırasında bu belirtilerde 7-10 arası belirti yaşamaktadırlar.

1 – Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama
2 – Terleme
3 – Titreme ya da sarsılma
4 – Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma
5 – Soluğun kesilmesi
6 – Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı duyma
7 – Bulantı ya da karın ağrısı
8 – Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
9 – Derealizasyon ya da Depersonalizasyon (Dış dünya yada kendisi gerçekliğini kaybetmiş gibi hissetme).
10- Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
11- Ölüm korkusu
12- Uyuşma ve karıncalanma duygusu
13- Üşüme ürperme ve ateş basması

Panik atak olusumunda gelisimsel ve cevresel faktorler:
Cocuklukta yasanan “seperasyon (cocukluk doneminde anne-baba sevgisinin kaybi, yaptiklarinin anne ve babanin kaliplari ile uygunluk gostermemesi halinde terkedilecegi korkusu) anksiyetesi”nin panik bozukluk ve agorafobi ile iliskisi oldugu iddia edilmektedir. Panik bozuklugu hastalari ailelerinin“kendilerine dusuk derecede bakim verdikleri ancak cok fazla koruyucu olduklarini “ soylemektedirler. Bosanma, olum sebebiyle daha cocukken anne-babadan ayrilma yasantilari olanlarda da panik ataklari fazla gorulmektedir.Yapilan bazi arastirmalara gore, panik bozuklugu baslamadan yaklasik iki ay kadar once, kisi icin onemli bir takim olaylar belirtilmistir (onemli bir kisinin kaybi gibi)

Panik atak beyindeki degisimler:
“Hipokampal girus” denen bolgede metabolik asimetri gozlenmis olup, ‘her an olacak’ seklindeki beklenti aninda beyin temporal bolgesinde kan akiminda artis saptanmistir. Karbon dioksite asiri duyarlilik, noradrenerjik sistemin asiri aktivitesi ve serotonin yapimindaki bozukluklarin hastalikta rol aldigi dusunulmektedir.

Panik atak ile karisabilen diger hastaliklar:
Kansizlik, kalp krizi (angina pectoris ve myokard enfarktusu), kalp yetmezligi, yuksek tansiyon, astym, akciger embolisi, beyin-damar hastaliklari (enfarktlar-beyin kanamalari), epilepsi (sara hastaligi), migren, multipl skleroz, beyin tumorleri, diabet (seker hastaligi), hipertiroidi (tiroid bezlerinin cok calismasi), hipoglisemi (kan sekeri dusuklugu),hipoparatiroidi (paratiroid bezlerinin az calismasi), bazi maddelerle zehirlenme (amfetamin, kokain, marihuana, nikotin, teofilin,antikolinerjik dedigimiz maddeler), bazi maddelerin kullaniminin aniden kesilmesi ( alkol, tansiyon tedavisinde kullanilan ilaclar, uyku getirici ilaclar),uremi,vucut su-tuz dengesi bozukluklari, yaygin infeksiyonlar, lupus hastaligi panik bozukluk tablolari ile karisabilmektedir.

Panik Atak Tedavisi Sırasında Beslenme

Beslenmede basit şeker alımını (tatlılar, şeker, çikolata, kek, vs), kafein alımını (kahve ve çay), sigara kullanımını azaltarak; daha düzenli beslenmeye dikkat etmek (sebze – meyve ağırlıklı, kalsiyum ve vitaminlere dikkat ederek, sık sık ama az az yiyerek, mümkün olduğunca katkısız yiyecekleri seçmek) gerekir. Beslenme İlkeleri:

a. Meyve ve sebze tüketimini arttırın (Meyve suyu yerine meyve tüketin).

b. Öğütülmemiş hububat yiyin (kepekli ekmek, vb.).

c. Fasulye ve bakliyat çeşitleri yiyin.

d. Şekeri mümkün olan en aza indirin (Çikolata, tatlı, şeker, kek ve benzeri cinsinden mümkün olduğunca uzak durun).

e. Küçük öğünlerle daha sık yiyin (4 – 5 kez azar azar).

f. Kafeinden (kahve ve çay) uzak durun.

g. Her gün 6 – 8 bardak su için.

h. Yediğiniz yağlara dikkat edin. Sıvı yağ, yağsız süt, vb tüketin.

i. Tuz kullanımını asgariye indirin. Daha çok ot ve baharat çeşidi kullanabilirsiniz.

j. Farklı yiyecekler yiyin.

B vitamini eksikliği panik atak oluşumunda etkin rol oynar. Bu nedenle B vitamini ve günlük yaklaşık 1200 mg kalsiyum alınmalıdır. Ayrıca korkulan yerlere gidilmeden önce; elma, armut, portakal, kavun, kivi, vs. yemek uygun olacaktır.

Kahvaltı önemli bir öğündür, aynı zamanda sizi güne hazırlayan bir uğraşıdır. Kahvaltısız evden çıkmamayı kendinize prensip edinin.

Panik Atak Geçiren Birine Nasıl Davranmalıyız?

Panik atak geçiren birine yardım ederken ilk önce gerçekten o kişinin panik atak geçirip geçirmediğinden emin olunması gerekir. Eğer kişinin panik atak geçmişi varsa ve sizde o anda kişinin panik atak geçirdiğinden eminseniz ilk olarak o kişiyi rahat olabileceği ve etrafında onunla ilgilenen çok fazla kimsenin olmadığı bir yere götürün. Olabildiğince sakin ve serin kanlı olmalısınız, o kişi o anda çok kötü birşey olduğunu öleceğini düşünüyordur, sizde sanki o kişi ölecekmiş gibi panik bir şekilde hareket edersiniz kişiyi daha da kötü bir duruma sokabilirsiniz. Panik atak geçiren kişiye bunun 10 dakika ile 20 dakika arasında geçeceğini söylemek, bunun yüzünden herhangi bir şey olmayacağını, sakinleşmesi gerektiğini söylemek ve nefes egzersizi yapmasını sağlamak çok yerinde ve rahatlatıcı bir davranış olacaktır.

Tedavi Yöntemleri

Panik atak tedavisinde 3 temel araç ya da yöntem vardır. Bunlar ilaç, psikoterapi ve yardımcı tedavi yöntemleridir. Hastalar tercihen sadece ilaçla ya da sadece terapiyle tedavi edilebilirler. En yaygın yaklaşım bu ikilinin birlikte kullanımıdır. Yardımcı tedavi yöntemleri, diğer ikisi ( ilaç ve terapi ) gibi temel tedavi yöntemleri olmamakla birlikte temel tedavi yöntemlerinin başarısını arttırırlar.

1- İlaç

Panik atak tedavisinde temel ilaçlar antidepresanlardır. Antidepresanlar hem kullanıldıkları süre boyunca panik nöbetlerin sıklığını, şiddetini düşürürler. Hem hastalığın yarattığı, hastayı oldukça rahatsız eden gerginlik, stres, aşırı duyarlılık hallerini hafifletir ya da ortadan kaldırırlar, hem de uzun kullanımlarında hastalığın tümüyle ortadan kalkmasına yardımcı olabilirler. Antidepresanların panik bozuklukta tümüyle tedavi edicilik oranları tartışmalı olmakla birlikte % 70′ ler civarında olduğu genel kabul görmektedir. Antidepresanlar, terapi ile birlikte kullanıldığında ise tedavi oranı %90′ ları bulmaktadır. Yine tartışmalı diğer bir konu da antidepresanların ne kadarlık bir kullanım sürecinde bu başarı oranının yakaladığıdır. Bize göre erken başvurularda 4-6 aylık antidepresan kullanımı yeterli olabilirken, uzamış panik bozukluklarda bu süre bir yıla hatta iki yıla kadar uzayabilmektedir.

Antidepresanların çoğu zararsız olan bir çok yan etkileri olabilir. Yan etkiler doktor gözetiminde yapılan bir kullanımda kolaylıkla yönetilebilir ve bunlar için endişelenmeye gerek kalmaz. Antidepresanların uzun kullanımlarının yan etkiyi arttırması gibi tehlike yoktur. Gerektiği takdirde çok uzun sürelerde güven içinde kullanılabilirler. Bağımlılık yapmamaları ve güvenilirlikleri günümüzde antidepresanları panik bozuklukla başetmede en etkili kimyasal silah haline getrmektedir.

Yeşil reçeteli olan ve olmayan anksiyolitikler ( sıkıntı, endişe gidericiler ) de tedavide kullanılabilir. Bu ilaçlar alındıkları saatler içinde etkilidir, uzun vadeli etkileri ve dolayısıyla tedavi edici etkileri yoktur. Yeşil reçeteli ilaçların kullanımı ise yüksek bağımlılık potansiyelleri nedeniyle özel bir dikkat gerektirir. Başka bir çok ilaç, örneğin sara ilaçları, antipsikotikler, kas gevşeticiler vb. doktor tercihlerine bağlı olarak kullanılabilir. Ama bunlar panik atak tedavisinde temel ilaçlar değil, yardımcı ilaçlardır.

2-Terapi

Psikoterapi, yani sözel yardım, panik bozukluk tedavisinde daha ilk adımda başlar. Panik nöbetler yaşamış ve sarsılmış hastaların yaşadıkları şokun giderilmesi, onların organik bir hastalıkları olabileceği korkularından uzaklaştırılıp, panik nöbetler yaşadıklarına ikna edilmesi, panik bozukluğun detaylı anlatılması ve tedaviye cesaretlendirilmeleri hep bir terapi yaklaşımı gerektirir. Daha sonraki süreçlerde doktorun tercih ettiği terapi yöntemleri ile hastanın nöbetlerle başetmeyi öğrenmesi, stres faktörlerini tanıması ve yönetebilir hale gelmesi, sonra da panik bozukluğu yenebilir hale gelmesi amaçlanır.

Bir çok terapi yöntemi olmakla birlikte panik bozuklukta en geçerli terapi yöntemlerinin kognitif terapi ve davranış terapisi kombinasyonu olduğu genel kabul görür. Genel bir anlatımla kognitif yani bilişsel terapi, hastanın geçmişte edinmiş olduğu onu panik atağa sürükleyen negatif düşünce ve inançların, yani bilişlerin daha yararlı olanlarla yer değiştirmesini sağlanmasıdır. Davranış tedavisi de genel anlamda korkulan durumlarla ilgili sistematik ya da direkt üstüne gitme yöntemleri içerir ve özellikle kaçınmaların tedavisinde yararlı olabilir.

Dr İbrahim Saraçoğlundan panik atak ve depresyon kürü

SABAH İÇİN :
GEREKLİ MALZEMELER : 5-6 yaprak taze ıspanak, 10-12 maydonoz saplarıyla birlikte, 3 bardak kaynamış su
YAPILIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Ispanakları ve maydonozları suyun için atın. 3 dakika kaynatın. Suyunu için.
AKŞAM İÇİN :
GEREKLİ MALZEMELER : 5-6 Yaprak ıspanak, 8-10 yaprak tere saplarıyla olacak. 2.5 bardak su
YAPILIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Ispanakları ve tereleri kaynayan suyun içine atın.3 dakika kaynattıktan sonra suyunu için.
ÖNEMLİ NOT: Bu kür 15 gün, günlük olarak hazırlanıp taze içilmelidir. Yoksa bir etkisi olmaz.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: +1 (from 1 vote)
Panik Atak Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?, 10.0 out of 10 based on 1 rating Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Sinüzit Nedir Nasıl Tedavi Edilir
Sinüzit Nedir Belirtileri Nelerdir, çocuklarda sinüzit nasıl tedavi edilir, sinüzit ve tedavi...
Bel Soğukluğu Nedir ?
Bel Soğukluğu Nedir belirtileri nelerdir, Bel soğukluğu nasıl geçer, bel soğukluğu belirtileri,...
Ailevi Akdeniz Ateşi Belirtileri Tedavisi
fmf,Ailevi akdeniz ateşi nedir,Ailevi akdeniz anemisi,akdeniz anemisi,ailevi akdeniz ateşi fmf,ailevi...
Prostat Nedir Nasıl Oluşur
Prostat Nedir belirtileri nelerdir, Prostat Nedir vikipedi, Prostat Nedir nasıl tedavi olur, Prostat...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Gönderim